„Dziwne raje” Thomasa Wrede

Posted on Luty 1, 2007


Serie wielkoformatowych prac Thomasa Wrede, zatytułowane Real Landscapes i Seascapes, przedstawiają widoki, gdzie nie ma miejsca na niedociągnięcia, na choćby ślady ułomności. Są dopracowanymi w każdym calu obrazami monumentalnych, doskonałych przestrzeni. Ale jest w tych perfekcyjny pejzażach pewna dwuznaczność, która każe widzowi wyciszyć się i jednocześnie wzbudza niepokój.

Zresztą chyba do tego wrażenia odnosi się sam tytuł albumu, w którym ukazały się wymienione wyżej cykle prac. Nosi tytuł Strange paradises (Dziwne raje) i zawiera fotografie będące efektem blisko dziesięcioletniej działalności artysty.

Wrede mieszka i pracuje w Münster (lub jak kto woli – Monastyrze), stolicy Północnej Westfalii. Bogatego, choć zaściankowego regionu Niemiec. Urodził się niedaleko Münster, w Münster ukończył szkołę artystyczną i obecnie w tej samej szkole wykłada fotografię. Mimo że od paru lat jego prace podbijają galerie niemieckich i amerykańskich metropolii a lista otrzymywanych nagród ciągle się wydłuża, Wrede nie wyrusza na podbój stolic światowej sztuki, ale zadowala się prowadzeniem zajęć na regionalnej Akademii Sztuki w Münster.

Fragment. Całość dostępna w „Futu Magazine”, nr 2/3, 2007

Otagowane:
Posted in: Eseje