Życie wyssane z miasta

Posted on Sierpień 15, 2011


Rozmowa z Bartłomiejem Nawrockim, architektem prowadzący wspólnie z Marcinem Jojko biuro projektowe jojko+nawrocki architekci

 

Jak zmienia się rola architektury w kształtowaniu przestrzeni publicznej, miasta jako przestrzeni spotkania – dyskusji czy handlu – w dobie internetu, Facebooka i portali społecznościowych?

To bardzo trudne pytanie, bo aby na nie odpowiedzieć, należałoby najpierw określić znaczenie pojęć zawartych w pytaniu, czyli co to jest „architektura” i co to jest „przestrzeń publiczna”. Niestety żyjemy jednak w czasach, gdzie znaczenie wielu używanych pojęć ulega zmianie i często ma niewiele wspólnego z pierwotną formą. Dlatego warto się zastanowić, co oznacza określenie „przestrzeń publiczna”, bardzo często nadużywane i mylone po prostu z przestrzenią miejską, co decyduje o publicznym charakterze danej przestrzeni i czy w ogóle w dzisiejszej ponowoczesnej rzeczywistości istnieją jeszcze takie miejsca?

Szeroko pojęta przestrzeń publiczna nie została przecież odgórnie zaprojektowana przez architekta czy też wizjonera, ale powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu przestrzeń podczas zmian społecznych okresu oświecenia, kiedy to zaczęło tworzyć się społeczeństwo obywatelskie i cała sfera publiczna. Kreowanie opinii publicznej wymagało przestrzeni do spotkania, prowadzenia dialogu, negocjowania i rozwiązywania spraw dotyczących wspólnego życia w społeczeństwie.

Fragment rozmowy. Całość znajduje się na stronie „Ultramaryny”  http://www.ultramaryna.pl/tekst.php?id=913

Reklamy
Posted in: Rozmowy